Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Konkurs kulinarny Biesiada Podlasko-Mazowiecka - relacja

Utworzono dnia 29.10.2019

    Dnia 19 października 2019r. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury już po raz kolejny zorganizował Konkurs Kulinarny pod nazwą Biesiada Podlasko- Mazowiecka. Tym razem konkurs odbywał się w ramach zadania publicznego Ocalić od zapomnienia, które dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna.  Do konkursu zgłoszono 69 potraw w 7 kategoriach.  Uczestnikami konkursu były osoby z różnych gmin tj. Przesmyki, Siedlce, Sarnaki, Łosice, Paprotnia, Mordy.

 Głównymi celami konkursu były:

- promocja i wspieranie tradycyjnej kuchni regionalnej z terenu Mazowsza i Podlasia;
- reaktywowanie i zachowanie od zapomnienia tradycji kulinarnych z terenu  Mazowsza i Podlasia;
- odtwarzanie starych przepisów kulinarnych z terenu Mazowsza i Podlasia, spisanie ich
  i opracowanie na nowo;
- wzmocnienie tożsamości regionalnej.

Kryteriami oceny były: smak, zgodność z tradycją regionu, samodzielność wykonania, estetyka oraz sposób podania potraw i napojów.

Komisja, w skład której weszli, Przewodnicząca komisji- Anna Szpura - inżynier ekonomii rolnictwa, animator kultury, znawczyni tradycyjnej kuchni wschodniego Mazowsza, właścicielka pasieki ,,Mała Pszczółka” z zamiłowania regionalistka.  W 2014 roku otrzymała Perłę Kulinarną za korowaj weselny, jest laureatką honorowej nagrody Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego "Klucz do polskiej spiżarni" w 2016 roku, laur marszałka województwa mazowieckiego za najlepszy produkt żywnościowy w kategorii "Miody", ponad dziesięciokrotnie była laureatką konkursu "Smaki Regionu" województwa mazowieckiego. Od dziecka gotowanie było jej pasją, a umiejętności przekazały jej mama i babcia. Jej specjalnością jest korowaj, czyli tradycyjny obrzędowy wypiek w tradycji wschodniej. Jej korowaje wraz z całym odtworzonym procesem wypieku, jeżdżą po całym świecie na przeróżne wystawy i konkursy m.in. do Francji, Gruzji i Szkocji.

Wiesława Malczewska- emerytowany pracownik Mazowieckiego Oddziału Doradztwa Rolniczego z 35-letnim stażem, jako starszy specjalista do spraw wiejskich gospodarstw domowych i agroturystyki na terenie powiatu łosickiego.  Organizatorka wielu olimpiad i konkursów na terenie 5 gmin. Uczestniczka szeregu warsztatów i pokazów kulinarnych. Znawczyni kuchni tradycyjnej i regionalnej. 

Adam Filipczuk-   od 15 lat szef kuchni w Dworze Mościbrody, Pan Adam ma ogromne doświadczenie kulinarne w branży gastronomicznej pracuje ponad 20 lat. Jest absolwentem Siedleckiej Szkoły Gastronomicznej. Nasz juror brał udział w programie „Okrasa łamie przepisy” jak i w programach telewizji śniadaniowej Dzień Dobry TVN z Mikołajem Reyem.

Po długich i burzliwych naradach komisji konkursowa wyłoniła po trzy miejsca w każdej z kategorii.

I tak w kategorii: DANIA MIĘSNE I PÓŁMIĘSNE I miejsce- KGW Wyczółki (Faszerowana- mięsem cukinia);II miejsce- Zdzisława Tomaszewka( Pasztet z pieca);- III miejsce- Beata Strąk-(Salceson domowy) .

 W kategorii: SAŁATKI, SURÓWKI I PRZYSTAWKI: I miejsce- Katarzyna Kotowska (papryczki chili pomidorowe nadziewane serem);-II miejsce- Andrzej Krasnodębski-( śledź ala-matias z suszonymi pomidorami); III miejsce- Anna Kowalczyk(oszukany orzech) .

W kategorii: PIECZYWO  I miejsce- Krystyna Noszczak (Chleb żytni na zakwasie); II miejsce- Barbara Guz (Chleb mieszany); III miejsce- Jadwiga Michalak (Chleb).

W kategorii ZUPY I BULIONY:I miejsce- KGW Dwojaki Czepielin ( Zupa dyniowa z pestkami dyni);II miejsce- Malwina Strąk ( zupa dyniowa z muszkatem); III miejsce- Teresa Czapczak (Barszcz Ukraiński).

W kategorii DANIA WARZYWNE: I miejsce- Barbara Gąsewicz (pierogi niemojskie);II miejsce- Marta Trębicka (Krokiety z kapustą i grzybami); III miejsce- Sandra Kokieć (paprykarz z kaszy jaglanej).

 W kategorii CIASTA I DESERY  I miejsce- Marta Krasnodębska (ciasto marchewkowe)-, II miejsce- Jadwiga Zdun (ciastka kruche przez maszynkę); III miejsce- Anna Błońska (Szarlotka ).

 W kategorii NAPOJE ALKOHOLOWE I BEZALKOHOLOWE: I miejsce- Kazimierz Orzyłowski ( nalewka z żółtych malin),II miejsce- Halina Haładaj ( wiśniówka); III miejsce- Katarzyna Żylak ( nalewka pigwowa).

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, wśród których znalazły się sprzęty AGD, zestawy naczyń. Łączna pula nagród wyniosła 4300 zł. Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy podziękowania. Po ogłoszeniu wyników konkursu nastąpiła degustacja wszystkich potraw i trunków. W czasie imprezy na scenie zaprezentował się nam miejscowy Zespół Ludowy Podlasianki, który  w tym roku obchodzi swój Jubileusz 35- lecia .  Niespodzianką przygotowaną dla uczestników konkursu był pokaz „Weselnego Korowaja” przygotowanego przez Panią Annę Szpurę, która to w ciekawy sposób opowiedziała o całej jego historii, sposobie wykonania i tradycji jaka mu towarzyszyła. Uwieńczeniem całego pokazu był mały konkurs z tematyki korowaja dla dwóch osób chętnych z sali. Mimo zaskoczenia odważnych uczestników  było wielu.

    Gościem wieczoru był występ Kabaretu PARODY VOICE, który powstał w styczniu 2019r. podczas 27 finału WOŚP w Siedlcach, kiedy to cześć załogi zrobiła playback show na scenie.

    Patronat medialny nad konkursem sprawowali: „Echo Katolickie”; Katolickie Radio Podlasie, „Tygodnik Siedlecki”, „Kurier Podlaski”, Regionalny Portal Informacyjny podlasie24.pl

Biesiada Podlasko-Mazowiecka

Utworzono dnia 29.10.2019, 09:55

ZAŁĄCZNIKI:

Protokół komisji konkursowej

Utworzono dnia 29.10.2019, 09:59

Uwaga!

 


Zadanie „Modernizacja Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach – etap IV”, "Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Infrastruktura domów kultury”

 

 


SPONSOREM GŁÓWNYM DOŻYNEK 2019 w Mordach jestSPONSOR STRATEGICZNY XX JUBILEUSZOWEJ EDYCJI FESTYNU "SŁONECZNE LATO" 2019

 


 

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Grudzień 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Pogoda

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 151

W poprzednim tygodniu: 245

W tym miesiącu: 179

W poprzednim miesiącu: 920

Wszystkich: 55383