Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury - Mordy

Konkurs kulinarny Biesiada Podlasko-Mazowiecka - relacja

Utworzono dnia 29.10.2019

    Dnia 19 października 2019r. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury już po raz kolejny zorganizował Konkurs Kulinarny pod nazwą Biesiada Podlasko- Mazowiecka. Tym razem konkurs odbywał się w ramach zadania publicznego Ocalić od zapomnienia, które dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna.  Do konkursu zgłoszono 69 potraw w 7 kategoriach.  Uczestnikami konkursu były osoby z różnych gmin tj. Przesmyki, Siedlce, Sarnaki, Łosice, Paprotnia, Mordy.

 Głównymi celami konkursu były:

- promocja i wspieranie tradycyjnej kuchni regionalnej z terenu Mazowsza i Podlasia;
- reaktywowanie i zachowanie od zapomnienia tradycji kulinarnych z terenu  Mazowsza i Podlasia;
- odtwarzanie starych przepisów kulinarnych z terenu Mazowsza i Podlasia, spisanie ich
  i opracowanie na nowo;
- wzmocnienie tożsamości regionalnej.

Kryteriami oceny były: smak, zgodność z tradycją regionu, samodzielność wykonania, estetyka oraz sposób podania potraw i napojów.

Komisja, w skład której weszli, Przewodnicząca komisji- Anna Szpura - inżynier ekonomii rolnictwa, animator kultury, znawczyni tradycyjnej kuchni wschodniego Mazowsza, właścicielka pasieki ,,Mała Pszczółka” z zamiłowania regionalistka.  W 2014 roku otrzymała Perłę Kulinarną za korowaj weselny, jest laureatką honorowej nagrody Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego "Klucz do polskiej spiżarni" w 2016 roku, laur marszałka województwa mazowieckiego za najlepszy produkt żywnościowy w kategorii "Miody", ponad dziesięciokrotnie była laureatką konkursu "Smaki Regionu" województwa mazowieckiego. Od dziecka gotowanie było jej pasją, a umiejętności przekazały jej mama i babcia. Jej specjalnością jest korowaj, czyli tradycyjny obrzędowy wypiek w tradycji wschodniej. Jej korowaje wraz z całym odtworzonym procesem wypieku, jeżdżą po całym świecie na przeróżne wystawy i konkursy m.in. do Francji, Gruzji i Szkocji.

Wiesława Malczewska- emerytowany pracownik Mazowieckiego Oddziału Doradztwa Rolniczego z 35-letnim stażem, jako starszy specjalista do spraw wiejskich gospodarstw domowych i agroturystyki na terenie powiatu łosickiego.  Organizatorka wielu olimpiad i konkursów na terenie 5 gmin. Uczestniczka szeregu warsztatów i pokazów kulinarnych. Znawczyni kuchni tradycyjnej i regionalnej. 

Adam Filipczuk-   od 15 lat szef kuchni w Dworze Mościbrody, Pan Adam ma ogromne doświadczenie kulinarne w branży gastronomicznej pracuje ponad 20 lat. Jest absolwentem Siedleckiej Szkoły Gastronomicznej. Nasz juror brał udział w programie „Okrasa łamie przepisy” jak i w programach telewizji śniadaniowej Dzień Dobry TVN z Mikołajem Reyem.

Po długich i burzliwych naradach komisji konkursowa wyłoniła po trzy miejsca w każdej z kategorii.

I tak w kategorii: DANIA MIĘSNE I PÓŁMIĘSNE I miejsce- KGW Wyczółki (Faszerowana- mięsem cukinia);II miejsce- Zdzisława Tomaszewka( Pasztet z pieca);- III miejsce- Beata Strąk-(Salceson domowy) .

 W kategorii: SAŁATKI, SURÓWKI I PRZYSTAWKI: I miejsce- Katarzyna Kotowska (papryczki chili pomidorowe nadziewane serem);-II miejsce- Andrzej Krasnodębski-( śledź ala-matias z suszonymi pomidorami); III miejsce- Anna Kowalczyk(oszukany orzech) .

W kategorii: PIECZYWO  I miejsce- Krystyna Noszczak (Chleb żytni na zakwasie); II miejsce- Barbara Guz (Chleb mieszany); III miejsce- Jadwiga Michalak (Chleb).

W kategorii ZUPY I BULIONY:I miejsce- KGW Dwojaki Czepielin ( Zupa dyniowa z pestkami dyni);II miejsce- Malwina Strąk ( zupa dyniowa z muszkatem); III miejsce- Teresa Czapczak (Barszcz Ukraiński).

W kategorii DANIA WARZYWNE: I miejsce- Barbara Gąsewicz (pierogi niemojskie);II miejsce- Marta Trębicka (Krokiety z kapustą i grzybami); III miejsce- Sandra Kokieć (paprykarz z kaszy jaglanej).

 W kategorii CIASTA I DESERY  I miejsce- Marta Krasnodębska (ciasto marchewkowe)-, II miejsce- Jadwiga Zdun (ciastka kruche przez maszynkę); III miejsce- Anna Błońska (Szarlotka ).

 W kategorii NAPOJE ALKOHOLOWE I BEZALKOHOLOWE: I miejsce- Kazimierz Orzyłowski ( nalewka z żółtych malin),II miejsce- Halina Haładaj ( wiśniówka); III miejsce- Katarzyna Żylak ( nalewka pigwowa).

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, wśród których znalazły się sprzęty AGD, zestawy naczyń. Łączna pula nagród wyniosła 4300 zł. Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy podziękowania. Po ogłoszeniu wyników konkursu nastąpiła degustacja wszystkich potraw i trunków. W czasie imprezy na scenie zaprezentował się nam miejscowy Zespół Ludowy Podlasianki, który  w tym roku obchodzi swój Jubileusz 35- lecia .  Niespodzianką przygotowaną dla uczestników konkursu był pokaz „Weselnego Korowaja” przygotowanego przez Panią Annę Szpurę, która to w ciekawy sposób opowiedziała o całej jego historii, sposobie wykonania i tradycji jaka mu towarzyszyła. Uwieńczeniem całego pokazu był mały konkurs z tematyki korowaja dla dwóch osób chętnych z sali. Mimo zaskoczenia odważnych uczestników  było wielu.

    Gościem wieczoru był występ Kabaretu PARODY VOICE, który powstał w styczniu 2019r. podczas 27 finału WOŚP w Siedlcach, kiedy to cześć załogi zrobiła playback show na scenie.

    Patronat medialny nad konkursem sprawowali: „Echo Katolickie”; Katolickie Radio Podlasie, „Tygodnik Siedlecki”, „Kurier Podlaski”, Regionalny Portal Informacyjny podlasie24.pl

Biesiada Podlasko-Mazowiecka

Utworzono dnia 29.10.2019, 09:55

ZAŁĄCZNIKI:

Uwaga!

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 1129

W poprzednim tygodniu: 1337

W tym miesiącu: 4283

W poprzednim miesiącu: 4540

Wszystkich: 97373