Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury - Mordy

Letnie wycieczki Seniorów

Utworzono dnia 11.10.2012

 

 

Wycieczkowe lato

 

Podczas tegorocznego lata członkowie Kół Seniora uczestniczyli w dwóch niezapomnianych wycieczkach. Podczas pierwszej (3 VII) seniorzy odwiedzili Niepokalanów, Nieborów, Arkadię, Łowicz, Maurzyce oraz  Żelazową Wolę. Druga podróż (4 IX) obejmowała Budzieszyn, Liw, Węgrów oraz Loretto.

W Niepokalanowie uczestnicy wyprawy zwiedzili bazylikę NMP Wszechpośredniczki Łask. W 1980 r. kościół ten został wyniesiony do godności bazyliki mniejszej, a 25 marca 2004 r. otrzymał tytuł ogólnopolskiego sanktuarium. Niezapomniane wrażenia pozostawi na pewno sanktuarium św. Maksymiliana Kolbego, ta dawna stara kaplica i najstarszy budynek w klasztorze. Dużym uznaniem cieszyła się Panorama Tysiąclecia, zainstalowana w 1966 r. dla upamiętnienia rocznicy Chrztu Polski. Ta ruchoma szopka, wykonana przez braci Paschalisa Banacha i Felicissimusa Sztyka, przedstawia historię Kościoła w naszym kraju.

Kolejnym miejscem pierwszej wycieczki był Nieborów, gdzie można było zwidzieć przepiękny barokowy pałac zbudowany według projektu Tylmana z Gameren, dawną posiadłość Lubomirskich, Towiańskich, Michała Kazimierza Ogińskiego i Radziwiłłów.  Pałac jest otoczony ogrodem barokowym w stylu francuskim.  Nieopodal Nieborowa seniorzy podziwiali w Arkadii ogród romantyczny w stylu angielskim, gdzie znajdują się m. in. świątynia Sybilli, łuk grecki z II poł. XVIII w., czy domek gotycki z pocz. XIX w.

Łowicz, gdzie jest jedyny w Polsce trójkątny rynek z zachowanym średniowiecznym układem architektonicznym, był następnym etapem lipcowej wyprawy. Po zjedzeniu obiadu w restauracji na Starym Rynku, wycieczkowicze zwiedzili słynne łowickie muzeum z charakterystycznym skansenem pełnym eksponatów sztuki łowickiej: wycinankami, strojami ludowymi, "pająkami". Dopełnieniem muzeum łowickiego było zobaczenie skansenu wsi łowickiej w Maurzycach, który zlokalizowany jest według planu zakładającego ukazanie dwóch układów przestrzennych, tzw. starej wsi występującej do poł. XIX w., o kształcie zbliżonym do owalnicy z centralnym placem wioskowym oraz nowej wsi - ulicówki, powszechnej w II poł. XIX w. Dawne zabudowania wiejskie oraz stare maszyny bardzo podobały się seniorom, ponieważ przypomniały im dawne czasy prawdziwej mazowieckiej wsi.

Zwieńczeniem tego dnia pełnego przygód było odwiedzenie dworku Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Szumiące wierzby i melodie mazurków dobiegające z fortepianu pozwalały przenieść się w romantyczny początek XIX wieku, w czasy dzieciństwa wielkiego kompozytora.

 

Druga wycieczka zaczęła się od wizyty w Budzieszynie, gdzie znajdują się słynny obraz Matki Boskiej Budzieszyńskiej oraz ołtarz polowy i grota nad cudownym źródłem. Woda z tego źródełka ma szczególne właściwości lecznicze, leczy przede wszystkim choroby oczu. Miejsce to słynie z wielu łask Bożych.

Na zamku w Liwie zachwycają przede wszystkim stare mury, kolekcja 22 obrazów z XVII - XVIII w. oraz arsenał i zbroje rycerskie. Wizyta w ty miejscu była niezwykłą lekcją historii. Spojrzenia postaci z portretów, autentyczna broń z różnych epok historycznych, niezwykła magia zamku i ciekawe opowieści dotyczące tego miejsca stały się dla seniorów niepowtarzalną przygodą. Po drodze czekała dla nich kolejna ciekawa lekcja – wizyta w wielopokoleniowej firmie Odlewni Dzwonów Braci Kruszewskich. Wojciech i Antoni Kruszewscy, właściciele zakładu pokazali tajniki odlewania dzwonów. A mieli się czym pochwalić - dotychczasowe pokolenia Kruszewskich odlały przeszło 2500 dzwonów,  które rozbrzmiewają w różnych parafiach na terenie całej Polski, a także za granicą, m.in. w USA, na Ukrainie, Białorusi, Litwie, dalekiej Syberii, Rwandzie, w Papui-Nowej Gwinei. Oprócz tego firma odlała szereg dzwonów okrętowych, małych dzwonków okolicznościowych, dla jachtów oraz jako trofea dla zwycięzców polskiej Operation Sail. Najsłynniejszym dziełem Antoniego Kruszewskiego i jego synów Andrzeja i Adama są dzwony wykonane w 1973 r. w czynie społecznym dla Zamku Królewskiego w Warszawie

W Węgrowie uczestniczy wycieczki podziwiali walory tutejszej bazyliki mniejszej oraz zabudowę rynku miasta (m. in. Dom Gdański), zaś w Loretto koło Wyszkowa – Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej założone przez bł. Ks. Ignacego Kłopotowskiego jako ośrodek kolonijny dla biednych dzieci i dla staruszek w 1928 r. Po dwóch godzinach modlitw wszyscy wrócili zadowoleni do domów.

Zapał i aktywność naszych seniorów jest wielki i już są wytyczone trasy kolejnych wycieczek.

Seniorzy przed pałacem w Nieborowie (fot. M-GOK)

Uczestnicy wycieczki na zamku w Liwie (fot. M-GOK)

Letnie wycieczki Seniorów

Utworzono dnia 08.04.2014, 14:54

Uwaga!

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Zegar

Imieniny