Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

ZL Podlasianki

Zespół Ludowy "Podlasianki" powstał w 1984 r. Jego założycielką jest Irena Ostaszyk, zaś matką chrzestną została Anna Nowak-Gocławska – wiceprzewodnicząca Rady Głównej Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Do roku 1986 r. nosił nazwę Zespół Śpiewaczy KGW.

Od swych początków zespół zdobywał jedne z pierwszych miejsc. Już 12 kwietnia 1984 r.  zdobył III miejsce oraz 10000 zł nagrody w Żelechowie podczas Wojewódzkiego Przeglądu Chórów, Solistów i Zespołów Ludowych, w którym udział wzięło aż 30 zespołów. Był to pierwszy występ ich na estradzie. W tym samym roku wystąpił 8 marca na uroczystości z okazji Dnia Kobiet w domu kultury w Mordach. Zespół staje się coraz sławniejszy – występuje w aż sześćdziesięciominotowym programie w amfiteatrze w Siedlcach (2 wrześna 1984 r.) i jest serdecznie przyjmowany przez CKiS w Siedlcach. 9 września zespół gościł u siebie telewizję. 2 października podczas Gminnego Święta Plonów ZL przygotowuje piękny wieniec dożynkowy i program artystyczny. Obok ZL KGW w Mordach wystąpił zaproszony młodzieżowy zespół śpiewaków z Żeliszewa. Jednak całą uwagę przyciągnął występ zespołu z Mordów.

 


Zespół Śpiewaczy KGW prezentuje swój dorobek licznie zebranej publiczności seniorów (1984 r.)


Zespół Śpiewaczek KGW na imprezie z okazji Dnia Kobiet – 8 III 1984 r.

 


Zespół Śpiewaczy KGW na estradzie w amfiteatrze w Siedlcach (2 IX 1984 r.)

 


Zespół Śpiewaczy KGW w pochodzie dożynkowym z owocami, zbożem, wieńcem i bochnem chleba (1984 r.)

 


Zespół Śpiewaczy KGW frontem do prezydium dożynkowego. Piękne stroje wschodniego Podlasia… (1984 r.)


1985
22 lutego 1985 r. odbywł się występ zespołu podczas 25-lecia KGW Mordy. 1 maja zespół wziął udział w Warszawie w uroczystościach pierwszomajowych. Zespół został wyróżniony za swoją działalność dla środowiska.
19 maja zespół wziął udział w eliminacjach zespołów śpiewaczych z całego województwa siedleckiego. Zajął I miesjce (wzięło udział 53 zespoły). 22 września wystąpił podczas dożynek gminnych w Krzymoszach. 18 grudnia w Białej Sali w Siedlcach odbyło się „Sympozjum Stroju Ludowego” – przegląd strojów podlaskich. Zespół z Mordów był jedynym zespołem w woj. siedleckim, który posiadał oryginalne stroje starego Podlasia. W 1985 r. zespół dał łącznie 25 występów i liczył 25 osób.


"Tygodnik Siedlecki" nr 7/1985

 


KGW Mordy (na zdjęciu I Przewodnicząca Koła Irena Ostaszyk zdaje sprawozdanie za 25 lat (22 II 1985 r.)

 


1 maja 1985 r., Warszawa


Występ podczas 10-lecia województwa siedleckiego (16 VI 1985 r.)


W pierwszej trójce: Anna Goś, Irena Hołubiec, Janina Kudelska
 1986

 

Zespół w 1986 r. liczy prawie 40 kobiet – od 14 do 70 lat! Próby odbywają się w domu Ireny Ostaszyk (tzw. wieczory czwartkowe). W tym roku zespół dostaje nazwę PODLASIANKI. Proporzec wyszyła członkini Koła – Danuta Wójcik. Kumowie nadali nazwę zespołu. Byli to wielcy przyjaciele zespołu, którzy na początku wspierali jego istnienie i sukcesy: 3 panie i 3 panów:
- Anna Nowak-Gocławska – wiceprzewodnicząca KZKRiOP w Warszawie;
- Halina Kupiec – wiceprezes WZKRiOP w Siedlcach;
- Bogumiła Matejczuk – dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Mordach;
- Stanisław Kociubiński – dyrektor PGR Halasy;
- Konstanty Domagała – dyrektor szkoły muzycznej w Siedlcach;
- Tadeusz Tunicki – dyrektor SKR Mordy.

 

Uroczystość była związana z 50-leciem pożycia małżeńskiego pp. Ostaszyków.

W tym samym roku, 14 września podczas dożynek w Wiśniewie wystąpiła wraz z zespołem najmłodsza członkini – 14-letnia Kasia Wójcik.Zespół otoczony biało-czerwoną wstęgą i zieloną „chłopską” wstęgą. Nad Zespołem wzniesiony zielony proporzec, na którym białymi literami widnieje wspaniale wyszyty napis PODLASIANKI. Po bokach zwisają biało-czerwone wstęgi
 


1987
W 1987 r. zespół wystawił spektakl Kolędnicy w Dobrem podczas prezentacjach z dawnych obrzędów bożonarodzeniowych (28 stycznia). Szopka i gwiazda cieszyły się dużym uznaniem. 22 czerwca ZL Podlasianki wystawił w Stoczku Łukowskim sztukę Stara podlaska wieś podczas Przeglądu Wojewódzkiego zorganizowanym przez CKiS w Siedlcach. 10 maja ZL wziął udział w IV Przeglądzie Zespołów Wiejskich w Żelechowie, do którego zakwalifikowały się 43 zespoły. I miesjce zdobyły oczywiście Podlasianki. Otrzymały dyplom oraz 15 000 zł nagrody. Natomiast 24 maja zespół został zaproszeny na Dni Łosic przez władze miasta Łosice.Podczas występu w repertuarze znalazły się podlaskie, rzewne, zadziorne przyśpiewki, pieśni weselne, obrzędowe,  wszystkie wyszukane z największym trudem i wydobyte z zapomnienia. Podlasianki wróciły z pucharem.

W październiku zespół zdobył I miejsce w eliminacjach wojewódzkich (22-25 X) i zakwalifikował się do eliminacji międzywojewódzkich (27-29 X), gdzie znalazł się w czołowej trójce i wziął udział w Centralnym Przeglądzie Teatrów Ludowych Wiejskich w Tarnogrodzie. ZL „Podlasianki” wystawił spektakl „Prządki”. Zespół w październiku został wyróżniony i nagrodzony.

W 1987 r. zespół wykonał 19 występów artystycznych, w tym 10 występów teatralnych i 9 występów śpiewaczych (gminnych, wojewódzkich i krajowych).
 

 

 


Prasa bardzo interesuje się życiem Zespołu


1987 – Stoczek Łukowski – Przegląd Teatrów Wiejskich. Na zdjęciu: Stanisława Gaworek z młodszą wnuczką. Trzyma ją. Maria Lewandowska kręci gwiazdą. Celinka Wielogórska, Leokadia Cześnik i dwie wnuczki Ireny Holubiec

 


Warszawa, maj 1987 r.

W latach 80. było bardzo głośno o ZL Podlasianki w prasie. To tylko niektóre tytuły: „Tygodnik Siedlecki”, „Gromada Rolnik Młodych”, „Nasza Wieś”, „Dziennik Ludowy”, „Trybuna Ludu”, „Słowo Powszechne”, „Sztandar Młodych”. Powyżej wycinek ze "Sztandaru Młodych" (8-16 VIII 1987 r.)


22-25 X 1987 r. – Tarnogród, Ogólnopolski Przegląd Teatrów – spektakl „Prządki”


1988
31 stycznia 1988 r. zespół wystąpił na przeglądzie wojewódzkim w Grabianowie w spektaklu Herody. Zdjęcie z występu znalazło się na pierwszej stronie „Tygodnika Siedleckiego” z 14 lutego 1988 r. (nr 7 /296/). Obsada: Żydek mordeński – Lucjan Narojek, preznetator gwiazdy – Zygmunt Hryciuk; turoń – Witek Długołędzki + 17 pań w różnych przebraniach. W kwietniu „CKiS w Siedlcach oraz M-GOK w Mordach byli organizatorami wojewódzkich prezentacji teatrów wiejskich w Mordach” – pisała „Trybuna Ludu” 24 IV 1988 r. Przegląd międzywojewódzki odbył się w Stoczku Łukowskim, gdzie zakwalifikowała się grupa z Gręzowa oraz ZL PODLASIANKI z przedstawieniem Wigilia autorstwa i w reżyserii Ireny Ostaszyk. W dniach 11-12 czerwca miała miejsce wizytacja duszpasterska ks. Wacława Skomoruchy w 25-lecie sakry biskupiej – biskupa diecezji podlaskiej w parafii Mordy. Wystąpił oczywiście ZL Podlasianki. Z kolei w dniach 23-24 sierpnia przez Mordy przebiegała sztafeta pokoju Amsterdam-Moskwa.W Mordach odbyła się prezentacja ZL PODLASIANKI i ich strojów.

 


Stoczek Łukowski, 24 VI 1988 r.

 


1989
W tym roku 25 stycznia Zespół Ludowy "Podlasianki" wystąpił dla Klubu Seniora w Siedlcach wystawiając w wersji teatralnej obrzędy Świąt Bożego Narodzenia oraz jasełka. Uświetnił także uroczystość Bożego Ciała.
Boże Ciało w Mordach, 1989 r.

 Na scenie w M-GOK-u


10 maja 1989 r. – przegląd zespołów w Siedlcach


1990-1991
W
latach 1990-91 zespół wziął udział w pokazach staropolskich obrzędów wielkanocnych w CKiS w Siedlcach (zaprezentował występy i potrawy regionalne). Stół z Mordów okazał się najbogatszym stołem – najlepszy okazał się żurek wielkanocny.Podlasianki uczestniczyły aktywnie także w siedleckim muzeum na prezentacji obrzędów bożonarodzeniowych.


Od prawej: Irena Ostaszyk (w oryginalnym stroju szlacheckim – ubranie w spadku po swojej babci Tekli Chacińskiej), reszta pań w strojach ludowych: Danuta Michalak, Danuta Wójcik, Władysława Kłoś,  Danuta Musiejczuk, Stanisława Gaworek. Jest to tylko ¼ zespołu. 17 IV 1991 r.
 


Od prawej: Danuta Michalak, Danuta Wójcik, Janina Kudelska, Stanisława Gaworek. Reszta bawi się na Sali. 1991 r.


1992
Zespół organizuje wycieczkę do Białowieży, Mokobód i Treblinki.


1993
Zespół w Stoczku Łukowskim wystawia Prządki.


Szefowa zespołu jako wiejska zielarka z koszem pełnym różnych leczniczych ziół opowiada prządkom stare legendy Podlasia…

 

 


1994
9 czerwca Mordy odwiedza Wiceminister Kultury i Sztuki, Zdzisław Podkański.

8 grudnia Irena Ostaszyk, założycielka i kierowniczka ZL Podlasianki otworzyła Izbę Tradycji Ludowych Podlasia. Przezntowane w niej eksponaty były zbierane przez p. Ostaszyk przez 15 lat. Niektóre z nich liczyły ponad 100 lat.


Od prawej: Janina Olszewska – burmistrz Mordów, wiceminister Kultury i Sztuki Zdzisław Podkański, wicewojewoda siedlecki Włodzimierz Pawlak, Irena Ostaszyk oraz Piotr Buczek – dyrektor M-GOK-u


1996
8 września zespół wziął udział w dożynkach w Pratulinie.


1997
Zespół wystąpił w CKiS w Siedlcach oraz w Mińsku Mazowieckim (10-11 V) na XIII Przeglądzie Zespołów i Solistów Ludowych Województwa Mazowieckiego. 28 września wykonał w Wielgolesie-Parysowie ludowe śpiewy i opowieści o cudachi niezwykłych wydarzeniach podczas IV spotkania zespołów i solistów ludowych „Przy źródełku”.


Występ w Trzebieszowie (9 XI 1997 r.)


„Opowieści młynów” – Irena Ostaszyk (Zielonka), Danuta Musiejczuk, Maria Długołędzka, Stanisława Gaworek, Władysława Kłoś (Trzebieszów, 9 XI 1997 r.)
 


„Opowieści o młynach” – Irena Ostaszyk (Zielonka), Wanda Teodorczuk, Wladyslawa Kłoś, w połowie ucięta Lucyna Jaroszuk


1997-1998
Zespół jest już bardzo wykruszony…Od roku 1990 zmarło 9 bardzo aktywnych członków (3 mężczyzn i 6 kobiet). Osoby go tworzącesą bardzo podstarzałe. Nie ma chętnych do Zespołu, do pracy społecznej.


Podlasianki w Mejszagole (Litwa) 1998 r.


1999
Zespół wziął udział w XIV Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w Węgorwie (17 stycznia).


1999-2010
Zespół udziela się poza Mordami na różnych przeglądach i festiwalach. Występuje na festynach i jarmarkach. Coraz starsze członkinie Zespołu i zmniejszająca się ich ilość sprawiają, że ogromna aktywność ZL zmiesza się.


2011
Zespół
pod skrzydła Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach bierze ówczesna dyrektor, p. Marlena Soszyńska. W 2011 w ramach programu Dom Kultury+ Narodowego Centrum Kultury – II Priorytet – ROZWÓJ zespół ma opłacanego instruktora ze środków ministerialnych.