Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury - Mordy

Wyjazd edukacyjno-kulturalny

Utworzono dnia 17.09.2019

Już niebawem, już za kilka dni seniorzy z Gminy Mordy wyruszą na wyjazd edukacyjno-kulturalny.

Podczas wycieczki uczestnicy będą zwiedzać stadninę koni Janowie Podlaskim istniejąca od 1817 najstarsza państwowa stadnina koni arabskich. Do 1994 działała jako Państwowe Gospodarstwo Rolne pod nazwą Stadnina Koni Janów Podlaski. Od 1994 jako Stadnina Koni Skarbu Państwa Janów. Stadnina specjalizuje się w hodowli koni krwi arabskiej i półkrwi angloarabskiej. Odbywają się w niej coroczne aukcje koni przyciągające hodowców i wystawców z kraju i z zagranicy. Siedziba stadniny znajduje się w Wygodzie k. Janowa, w założonym w 1817 zespole klasycystycznych stajni. Zajmuje ona obszar 2500 ha, co stanowi około 18% powierzchni gminy Janów Podlaski.

Następnym punktem wyprawy będzie Pratulin  – wieś (dawniej miasto) w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Rokitno. Miejscowość położona w malowniczym falistym terenie w zakolu Bugu, przy granicy z Białorusią.  We wsi znajduje się  parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Pratulinie, której kościół parafialny jest jednocześnie sanktuarium poświęconym zamordowanym w 1874 unitom.

Parafialny późno klasycystyczny kościół św. Piotra i św. Pawła powstał w 1838 r. Znajduje się w nim cenna ikona Matki Boskiej z XVII w. wykonana na blasze.

Kolejnym punktem będzie Parafia św. Serafina z Sarowa – parafia prawosławna w Kostomłotach,
w dekanacie Terespol diecezji lubelsko-chełmskiej.

Parafia w Kostomłotach istniała już w 1631, o czym świadczy zachowana dedykacja na ikonie znajdującej się w neounickiej cerkwi św. Nikity. Na początku XX w. wspólnota liczyła ponad 700 wiernych. Planowano budowę nowej cerkwi, jednak tych zamierzeń nie zrealizowano wskutek wybuchu I wojny światowej.

Parafia prawosławna w Kostomłotach została reaktywowana w 2003, w związku z utworzeniem męskiego monasteru. W latach 2003–2004, staraniem arcybiskupa lubelskiego i chełmskiego Abla, sprowadzono z Dobrowody drewnianą cerkiew, którą zrekonstruowano, gruntownie wyremontowano i na nowo wyposażono. W 2005 cerkiew konsekrowano pod wezwaniem św. Serafina z Sarowa. 3 maja 2006 w świątyni umieszczono kopię ikony Iwerskiej Ikony Matki Bożej, przywiezioną przez mnichów ze Świętej Góry Atos.

W 2013 r. miała miejsce rozbudowa obiektów monasterskich.

Ostatnim punktem  wyjazdu będzie Kodeń , który leży na Podlasiu. Tam znajduje się sanktuarium
z obrazem Matki Boskiej Kodeńskiej, zwanej też Królową i Matką Podlasia. Najpierw nazywano Ją Madonną Gregoriańską, a nawet i Madonną z Guadeluppe.

Zaplanowano również ogólne zwiedzanie miejscowości oraz obiad dla uczestników.

Liczymy na ciekawy wyjazd i słoneczną pogodę. Relacja z wycieczki niebawem…

 

Uwaga!

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 644

W poprzednim tygodniu: 1399

W tym miesiącu: 4217

W poprzednim miesiącu: 3645

Wszystkich: 92767