Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Relacja z zakończenia projektu "Kultura przez szklany ekran"

Utworzono dnia 08.10.2020

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach realizował zadanie pod nazwą "Kultura przez szklany ekran" w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury „Kultura w Sieci” w okresie od lipca do października 2020 r.

Celem programu było finansowe wsparcie realizacji projektów upowszechniających dorobek kultury i zwiększających obecność kultury w życiu społecznym, których odbiór następował poprzez narzędzia online. Program był elementem tarczy antykryzysowej w kulturze i wsparciem sektora kultury w związku z utrudnieniami w działalności kulturalnej wynikającymi z sytuacji epidemii.  Kultura w sieci spotkała się z ogromnym, największym w historii programów dotacyjnych NCK, zainteresowaniem: do programu zgłoszono łącznie 5 948 wniosków na łączną kwotę przeszło 471 mln zł. Po dokonaniu oceny formalnej i merytorycznej wyłoniono 1 182 zwycięskie projekty.

Pierwszym etapem naszych działań było ogłoszenie konkursu muzycznego piosenki patriotycznej „Bitwa o wolność”. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpiło natomiast podczas uroczystości 100 rocznicy „Bitwy Warszawskiej” w Mordach, 15 sierpnia 2020 roku. Do konkursu wpłynęło 19 zgłoszeń w dwóch kategoriach: Dorośli-Seniorzy, Dzieci-Młodzież. Każdy uczestnik przesyłał link z wykonanym przez siebie jednym utworem patriotycznym, który komisja oceniała pod względem: doboru repertuaru i możliwości wokalnych, walory głosowe, własną interpretację utworu, muzykalność jak również indywidualność artystyczną.

Kolejnym wydarzeniem w ramach projektu był spektakl Ulicznego Teatru Ognia „ANTIDOTUM” pt. Parowozowisko, który odbył się 25.07.2020 roku na placu przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach. Spektakl transmitowany był on-line i zgromadził publiczność w różnym wieku, starszych i młodszych jak również całe rodziny. Zaprezentowane układy wszyscy oglądali z zapartym tchem i podziwem. 

Następnego dnia tj. 26.07.2020 r. odbył się koncert muzyki rozrywkowej w wykonaniu Kapeli Zbuckiej, przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach. Repertuar jaki zaprezentował zespół zgromadził publiczność w różnym wieku. Wszyscy bardzo chętnie włączali się w śpiew razem z Kapelą, a niektórzy nawet tańczyli. Wśród prezentowanych utworów każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Koncert transmitowany był on-line.

W ramach zadania pamiętaliśmy także o dzieciach, bowiem od 13.08.2020 r. na stronie internetowej Miejsko-Gminnego Ośrodka były aktywne linki do spektakli interaktywnych dla dzieci pt. „ Brzydkie Kaczątko” oraz „Pinokio”. Dzieci miały możliwość oglądania spektakli przez trzy miesiące.

14.08.2020 r. miało miejsce nietypowe wydarzenie – pierwszy na terenie gminy Mordy wykład historyczny on-line przeprowadzony przez doktora nauk humanistycznych Grzegorza Kuba. Podczas wykładu prowadzący przedstawił najważniejsze wątki Bitwy Warszawskiej. Wśród zagadnień poruszane były m.in.: sytuacja na froncie wojny polsko-bolszewickiej w okresie czerwiec-sierpień 1920, geneza bitwy, ważniejsze bitwy i potyczki w okolicach miasta, najważniejsze momenty Bitwy Warszawskiej.

15.08.2020 r. odbył się KONCERT PATRIOTYCZNY: POLEGŁYM W LATACH 1918-1920 w 100 ROCZNICĘ „BITWY WARSZAWSKIEJ” w wykonaniu wybitnych artystów: Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Polskiej Opery Królewskiej, Filharmonii Narodowej, Warszawskiej Opery Kameralnej i Teatru Muzycznego w Łodzi, Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego W.P. i scen warszawskich. Koncert odbył się na rynku w centrum miasta, a scenariusz przepełniony był głęboką treścią patriotyzmu zarówno pod względem wartości użytego słowa. Wydarzenie miało formułę montażu słowno-muzycznego, które posiadało ogromne walory edukacyjne, stanowiąc muzyczną lekcję historii. Dostojna muzyka sprawiła, że wszystkim uczestnikom udzielił się podniosły nastrój prezentowanych utworów. Koncert transmitowany był on-line.

06.09.2020 r. podczas Dożynek Gminno-Parafialnych w centrum Mordów odbyły się dwa koncerty: biesiadny w wykonaniu grupy Folk Lacki oraz rozrywkowy w wykonaniu Zespołu Kryters. Koncerty transmitowane były on-line.

Jednym z ostatnich wydarzeń w ramach „Kultura przez szklany ekran” był Maraton Zumby, który  zorganizowano 12.09.2020 r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach. Maraton był transmitowany on-line.  W maratonie brały udział panie z ternu gminy Mordy, Siedlec, Siemiatycz, Mokobód. Instruktorami Zumby były: Klaudia Tymińska, Marzena Tymińska, Angelika Ponińska, Kamila Niedziałek, Patrycja Żoch.  Maraton był idealną propozycją dla miłośników fitness, ale też dla każdego, kto lubi aktywnie spędzać czas, w tym wypadku nie wychodząc z domu. W kulminacyjnym punkcie maratonu uczestników on-line było blisko 100.

28-29.09.2020 r. w Sali Teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury wyświetlony został spektakl on-line pt. „Doktor Dolitlle”, na który zaproszone zostały dzieci z Przedszkola Samorządowego w Mordach. Mali widzowie zaprezentowaną bajkę oglądali z dużym zaciekawieniem i zadowoleniem. Na wszystkich twarzach widniał uśmiech.

W realizacji zadań wsparli nas partnerzy (Koło Gospodyń Wiejskich w Mordach, Stowarzyszenie Naszym Dzieciom, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Ireny Ostaszyk w Mordach, Orkiestra Dęta w Mordach).

Zadania projektu przyczyniły się do wzmocnienia  lokalnej wspólnoty jak również zainicjowania aktywności kulturalnej poprzez działania edukacyjno-animacyjne. Zaplanowane wydarzenia wpłynęły pozytywnie na integracje różnych grup wiekowych i społecznych wokół kultury i multimediów.

Uwaga!

 

 

 Zadanie „Modernizacja Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach – etap IV”, "Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Infrastruktura domów kultury"


Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Listopad 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Pogoda

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 130

W poprzednim tygodniu: 90

W tym miesiącu: 526

W poprzednim miesiącu: 0

Wszystkich: 61758