Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury - Mordy

Obchody 100 rocznicy „Bitwy Warszawskiej” w Mordach

Utworzono dnia 18.08.2020

    Obchody Setnej rocznicy „Bitwy Warszawskiej” zwaną też „Cudem nad Wisłą” w Mordach rozpoczął wykład historyczny poświęcony temu zagadnieniu przeprowadzony przez doktora nauk humanistycznych Grzegorza Kubę transmitowany online 14 sierpnia 2020 r. Dr Kuba przedstawił najważniejsze wątki Bitwy Warszawskiej, która była decydującym starciem toczącej się w 1920 roku wojny polsko-bolszewickiej. Uznawanej za 18. Przełomową bitwę w historii świata. Zdaniem historyków jej losy zadecydowały o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem. Wśród zagadnień przedstawianych podczas wykładu były m.in. sytuacja na froncie wojny polsko-bolszewickiej w okresie czerwiec-sierpień 1920, geneza bitwy, ważniejsze bitwy i potyczki w okolicach miasta, najważniejsze momenty Bitwy Warszawskiej. Doktor Kuba wyjaśnił słuchaczom, czym była Rada Obrony Państwa, Rząd Jedności Narodowej. Dowiedzieliśmy się również jak społeczeństwo mobilizowało się do walki z wrogiem za pomocą akcji propagandowych. Wykład odbył się w ramach zadania „ Kultura przez szklany ekran”, dofinasowanego w ramach Programu dotacyjnego „Kultura w Sieci” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury.

Kolejnym ważnym punktem obchodów 100 rocznicy „Cudu na Wisłą” były uroczystości, które miały miejsce 15 sierpnia 2020 r.

O godzinie 14.00 Odbyła się Msza polowa i Akademia w „Choinie Ostojskiej”.

O godzinie 17.00 Miała miejsce uroczysta msza święta w Kościele pw.św. Michała Archanioła w Mordach, która koncelebrował Ks. mgr Karol Klewek. Oprawę muzyczną mszy świętej przygotowali artyści: Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Polskiej Opery Królewskiej, Filharmonii Narodowej, Warszawskiej Opery Kameralnej i Teatru Muzycznego w Łodzi, Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego W.P. i scen warszawskich oraz Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Mordach. Asystę przy ołtarzu pełniło wojsko.

Po mszy świętej nastąpił Przemarsz Pocztów Sztandarowych i Uczestników Uroczystości oraz złożenie zostały kwiaty pod pomnikiem Poległych 1918-1920.

Kulminacyjnym punktem wieczoru był KONCERT PATRIOTYCZNY: POLEGŁYM W LATACH 1918-1920 w 100 ROCZNICĘ „BITWY WARSZAWSKIEJ” w wykonaniu wybitnych artystów: Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Polskiej Opery Królewskiej, Filharmonii Narodowej, Warszawskiej Opery Kameralnej i Teatru Muzycznego w Łodzi, Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego W.P. i scen warszawskich.

Scenariusz koncertu przepełniony był głęboką treścią patriotyzmu zarówno pod względem wartości użytego słowa, jak również  dobranych utworów w warstwie muzycznej, nawiązujących do okresu, kiedy 100 lat temu nad Polską i Europą zawisło widmo bolszewizmu. Koncert miał formułę montażu słowno-muzycznego. Posiadał ogromne walory edukacyjne, stanowiąc muzyczną lekcję historii. Dostojna muzyka sprawiła, że wszystkim uczestnikom koncertu udzielił się podniosły nastrój prezentowanych utworów.

Koncert na długo pozostanie w pamięci słuchaczy, ponieważ wyróżniał się bardzo wysokim poziomem artystycznym. W repertuarze znalazły się znane i popularne pieśni patriotyczne, m.in. takie utwory jak „Skrzydła”, „Ojczyzna ma”, „Rok 1920”, „Pieśń o wodzu miłym”, „Maki”, „Szara piechota”, „Biały Krzyż” oraz wiele innych utworów. W dowód wdzięczności i uznania występujący artyści zostali obdarowani biało- czerwonymi różami, które wręczyli Pracownicy M-GOK.

Na zakończenie przy gromkich brawach artyści wraz z publicznością wykonali utwór „Przybyli ułani”. Słuchacze jednogłośnie mówili, ze długo pozostanie w ich pamięci.

Koncert został dofinasowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

ZDJĘCIA: FOTOGRAFIA-REGIONALNA-AMATORSKA

Obchody 100 rocznicy „Bitwy Warszawskiej” w Mordach

Utworzono dnia 18.08.2020, 12:04

Uwaga!

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 721

W poprzednim tygodniu: 1337

W tym miesiącu: 3875

W poprzednim miesiącu: 4540

Wszystkich: 96965