Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

NA POŻEGNANIE LATA- NA POWITANIE JESIENI

Utworzono dnia 04.10.2019

    Pod takim hasłem 25.09.2019r. Miejsko-Gminy Ośródek Kultury w Mordach zorganizował integracyjny wyjazd dla Seniorów. W czasie całodniowego wyjazdu zaplanowano wiele ciekawych atrakcji.

Pierwszym punktem zwiedzania był długo już wyczekiwany i planowany pałac w Patrykozach -zwany Perłą południowego Podlasia. Znajduje się on 8 kilometrów na wschód od drogi krajowej (DK 63) -  łączącej Siedlce i Sokołów Podlaski w gm. Bielany. W bramie wjazdowej zostaliśmy gorąco i serdeczne przywitani przez obecnego właściciela i zarządcę obiektu. Następnie  na dziedzińcu pałacowym seniorzy wysłuchali ciekawej historii jaka jest związana  z zabytkiem. Jak się okazało losy pałacu były bardzo burzliwe min. dowiedzieliśmy się, że : pałac został wybudowany na początku lat 40 tych XIX wieku na zlecenia generała Teodora Szydłowskiego. Projekt do pałacu sporządził architekt Franciszek Jaszczołd. Architektura pałacu zaskakuje urozmaiconą i malowniczą kompozycją.  Po śmierci fundatora majątek przeszedł w posiadanie jego bratanka Antoniego. W roku 1871 pałac zostaje nabyty przez Rajmunda Skarżyńskiego. W latach późniejszych majątek wielokrotnie zmieniał właścicieli. W 2003 od Gesslerów pałac odkupił Maurycy Zając. Dla zrujnowanego budynku był to moment zwrotny. W chwili obecnej  wrócił już do dawnej świetności ,czego sami byliśmy świadkami.

Pełni obszernej wiedzy zostaliśmy zaproszenia do zwiedzania wnętrza obiektu. Będąc w środku doznaliśmy olbrzymiego zaskoczenia . Eksponaty, które są gromadzone przez obecnego właściciela, umeblowanie pałacu, kolorystyka ujęła nas wszystkich bardzo pozytywnie. Od razu widać było ile serca  jest wkładane w pielęgnację i dbałość o każdy szczegół wystroju, i że  wszystkie pomysły  są pieczołowicie realizowane. Seniorzy zapowiedzieli się, że na pewno tu powrócą z rodzinami i bliskimi. Akcentem końcowym było wspólne zdjęcie na tle pałacu.

Kolejnym zaplanowanym miejscem było Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie, które usytuowane jest we wschodniej części woj. mazowieckiego w gminie Przesmyki. Tam również zaczęliśmy od zwiedzania obiektu. Jak usłyszeliśmy dwór wybudowany został w 1852r.dla rodziny Dobrzyńskich. Latach 1889-1890 dwór gościł Stefana Żeromskiego, a po II wojnie światowej służył jako szkoła i przedszkole.

Od 2011r. obiekt był przygotowywany do nowej roli. 9.10.2015r. nastąpiło otwarcie Muzeum Ziemiaństwa. Obecnie znajduje się w nim stylowa aranżacja z XIX i XX w. Przygotowane ekspozycje, które oglądaliśmy  takie jak salon, kuchnia, pokój pani domu czy łazienka  stwarzają atmosferę i klimat minionej epoki. W całym parku obejrzeć można jeszcze obiekty nawiązujące do dawnej części  gospodarczej majątku: spichlerz, gołębnik, pasieka czy ogród warzywny.

Po ciekawym i jakże  intersującym zwiedzaniu, przyszedł czas na ostatni punkt wycieczki ,jakim było wpisane już w kalendarz wyjazdów seniorów „Ognisko na pożegnanie lata”.  Przy wspólnym ogniu, jak jedna wielka rodzina piekliśmy kiełbaski. Następnie  zasiedliśmy do stołów aby móc wspólnie pośpiewać  piosenki znane i lubiane. Dzięki obecności Państwa Kosteckich, którzy to  przygrywali na akordeonie wspólne biesiadowanie było o wiele weselsze. Część seniorów,  aż wręcz się  poderwało do wspólnych tańców przy ognisku. Czas mijał w przyjaznej i sympatycznej atmosferze, aż do późnych godzin wieczornych . Po całym aktywnym dniu seniorzy powrócili do domów pełni optymizmu i chęci na dalsze wyjazdy. I tak właśnie narodził się pomysł  instruktorom MGOK  zorganizowania SENIOROM kuliku zimą.

NA POŻEGNANIE LATA- NA POWITANIE JESIENI

Utworzono dnia 04.10.2019, 14:13

Uwaga!

 

III Regionalnego Przeglądu Teatrów Obrzędowych

 Zadanie „Modernizacja Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach – etap IV”, "Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Infrastruktura domów kultury”

 


SPONSOREM GŁÓWNYM DOŻYNEK 2019 w Mordach jestSPONSOR STRATEGICZNY XX JUBILEUSZOWEJ EDYCJI FESTYNU "SŁONECZNE LATO" 2019

 


 

Pogoda

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Listopad 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 4

W poprzednim tygodniu: 228

W tym miesiącu: 459

W poprzednim miesiącu: 824

Wszystkich: 54743