Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

NA POŻEGNANIE LATA- NA POWITANIE JESIENI

Utworzono dnia 04.10.2019

    Pod takim hasłem 25.09.2019r. Miejsko-Gminy Ośródek Kultury w Mordach zorganizował integracyjny wyjazd dla Seniorów. W czasie całodniowego wyjazdu zaplanowano wiele ciekawych atrakcji.

Pierwszym punktem zwiedzania był długo już wyczekiwany i planowany pałac w Patrykozach -zwany Perłą południowego Podlasia. Znajduje się on 8 kilometrów na wschód od drogi krajowej (DK 63) -  łączącej Siedlce i Sokołów Podlaski w gm. Bielany. W bramie wjazdowej zostaliśmy gorąco i serdeczne przywitani przez obecnego właściciela i zarządcę obiektu. Następnie  na dziedzińcu pałacowym seniorzy wysłuchali ciekawej historii jaka jest związana  z zabytkiem. Jak się okazało losy pałacu były bardzo burzliwe min. dowiedzieliśmy się, że : pałac został wybudowany na początku lat 40 tych XIX wieku na zlecenia generała Teodora Szydłowskiego. Projekt do pałacu sporządził architekt Franciszek Jaszczołd. Architektura pałacu zaskakuje urozmaiconą i malowniczą kompozycją.  Po śmierci fundatora majątek przeszedł w posiadanie jego bratanka Antoniego. W roku 1871 pałac zostaje nabyty przez Rajmunda Skarżyńskiego. W latach późniejszych majątek wielokrotnie zmieniał właścicieli. W 2003 od Gesslerów pałac odkupił Maurycy Zając. Dla zrujnowanego budynku był to moment zwrotny. W chwili obecnej  wrócił już do dawnej świetności ,czego sami byliśmy świadkami.

Pełni obszernej wiedzy zostaliśmy zaproszenia do zwiedzania wnętrza obiektu. Będąc w środku doznaliśmy olbrzymiego zaskoczenia . Eksponaty, które są gromadzone przez obecnego właściciela, umeblowanie pałacu, kolorystyka ujęła nas wszystkich bardzo pozytywnie. Od razu widać było ile serca  jest wkładane w pielęgnację i dbałość o każdy szczegół wystroju, i że  wszystkie pomysły  są pieczołowicie realizowane. Seniorzy zapowiedzieli się, że na pewno tu powrócą z rodzinami i bliskimi. Akcentem końcowym było wspólne zdjęcie na tle pałacu.

Kolejnym zaplanowanym miejscem było Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie, które usytuowane jest we wschodniej części woj. mazowieckiego w gminie Przesmyki. Tam również zaczęliśmy od zwiedzania obiektu. Jak usłyszeliśmy dwór wybudowany został w 1852r.dla rodziny Dobrzyńskich. Latach 1889-1890 dwór gościł Stefana Żeromskiego, a po II wojnie światowej służył jako szkoła i przedszkole.

Od 2011r. obiekt był przygotowywany do nowej roli. 9.10.2015r. nastąpiło otwarcie Muzeum Ziemiaństwa. Obecnie znajduje się w nim stylowa aranżacja z XIX i XX w. Przygotowane ekspozycje, które oglądaliśmy  takie jak salon, kuchnia, pokój pani domu czy łazienka  stwarzają atmosferę i klimat minionej epoki. W całym parku obejrzeć można jeszcze obiekty nawiązujące do dawnej części  gospodarczej majątku: spichlerz, gołębnik, pasieka czy ogród warzywny.

Po ciekawym i jakże  intersującym zwiedzaniu, przyszedł czas na ostatni punkt wycieczki ,jakim było wpisane już w kalendarz wyjazdów seniorów „Ognisko na pożegnanie lata”.  Przy wspólnym ogniu, jak jedna wielka rodzina piekliśmy kiełbaski. Następnie  zasiedliśmy do stołów aby móc wspólnie pośpiewać  piosenki znane i lubiane. Dzięki obecności Państwa Kosteckich, którzy to  przygrywali na akordeonie wspólne biesiadowanie było o wiele weselsze. Część seniorów,  aż wręcz się  poderwało do wspólnych tańców przy ognisku. Czas mijał w przyjaznej i sympatycznej atmosferze, aż do późnych godzin wieczornych . Po całym aktywnym dniu seniorzy powrócili do domów pełni optymizmu i chęci na dalsze wyjazdy. I tak właśnie narodził się pomysł  instruktorom MGOK  zorganizowania SENIOROM kuliku zimą.

NA POŻEGNANIE LATA- NA POWITANIE JESIENI

Utworzono dnia 04.10.2019, 14:13

Uwaga!Zadanie „Modernizacja Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach – etap IV”, "Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Infrastruktura domów kultury"


Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Pogoda

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 32

W poprzednim tygodniu: 65

W tym miesiącu: 10

W poprzednim miesiącu: 612

Wszystkich: 58379