Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury - Mordy

Na okrężnym w M-GOK Mordy

Utworzono dnia 26.11.2019

    23 listopada 2019 r. sala Teatralna Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach już po raz trzeci zgromadziła uczestników na III Regionalnym Przeglądzie Teatrów Obrzędowych. Tegoroczny przegląd odbywał się w ramach projektu Ocalić od zapomnienia, który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury  w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna.

W tym roku prezentowało się 5 Zespołów z Hołowna gmina Podedwórze, powiat Parczewski, woj. Lubelskie; Trzcińca gmina Skórzec, Wodyń powiat Siedlecki,  Woli Gułowskiej gmina Adamów, woj. lubelskie i Mordów powiat Siedlecki.

Zespoły prezentowały inscenizacje ludowe i obrzędowe z regionu Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny, przywiązując dużą wagę do ubioru, wystroju pomieszczeń czy tez gwary, za które były skrupulatnie oceniane.

W tegorocznej komisji zasiedli: przewodniczący - Paweł Warowny (folklorysta, etnolog, regionalista, instruktor i kierownik zespołów ludowych i obrzędowych). Na podstawie własnych badań terenowych i zebranych eksponatów odtworzył strój ludowy z okolic Ryk. Pomysłodawca i kierownik artystyczny Festiwalu Tradycji Ludowych. Dorota Filipowicz - muzykolog, polonista, logopeda, pracownik Muzeum Regionalnego w Siedlcach oraz Piotr Dorosz (etnomuzykolog, kompozytor, instrumentalista, założyciel i lider Kapeli Dorosza – zespołu odtwarzającego tradycje muzyczne wschodniego Mazowsza, grającego na autentycznych zabytkowych instrumentach), który to w 2016 r. otrzymał I nagrodę na 51 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Prowadzi badania i nagrania terenowe ostatnich przejawów tradycyjnego wiejskiego śpiewu i muzykowania w wielu regionach Polski. Wiedzę o polskiej muzyce tradycyjnej promuje poprzez prelekcje, artykuły w czasopismach czy audycjach radiowych.

Komisja przy ocenie występów brała pod uwagę: nawiązanie do tradycji ludowej Mazowsza i Podlasia, wierność tradycji regionalnej, wartości artystyczne i poznawcze prezentowanych spektakli oraz widowisk jak również ogólny wyraz artystyczny.

Mimo trudnej decyzji komisja postanowiła nagrodzić wszystkie zespoły przyznając jednogłośnie I miejsce - Zespołowi Obrzędowemu „Zawsze Razem” za przedstawienie  „OKRĘŻNE U SOŁTYSA”; II miejsce przyznano ex aequo Młynarzankom z Gminy Wodynie  za spektakl „Swatanie starej panny”, Zespołowi WICI  z Trzcińca za przedstawienie „A WYŚTA WYKRAKALI” i Zespołowi RUMENOK Z HOŁOWNA za inscenizację „PRZYJMOWANIE KSIĘDZA PO KOLĘDZIE”; III miejsce przyznano - Teatrowi Obrzędowemu „Podlasianki” za spektakl  pt. „ WIECZÓR ADWENTOWY”. Zespół Obrzędowy "Podlasianki" tworzą członkinie Zespołu Ludowego „Podlasianki”, które to w tym roku obchodzą swój Jubileusz 35-lecie twórczej pracy artystycznej.

Zespoły otrzymały nagrody finansowe o łącznej puli 2 500,00 zł, jak również pamiątkowe dyplomy i podziękowania za udział. Uczestnicy z uwagą wysłuchali rad i wskazówek komisji, które zapewne pomogą im w tworzeniu  przyszłych przedstawień. W stronę uczestników popłynęły również  gratulacje i podziękowania  za pracę i wysiłek jaki włożyli w inscenizacje.

Uwiecznieniem całego wydarzenia było zrobienie wspólnego zdjęcia, po czym wszyscy  zostali zaproszeni na ciepły posiłek i słodki poczęstunek.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Katolickie Radio Podlasie, Tygodnik Siedlecki, Kurier Podlaski, Podlasie 24.pl, Echo Katolickie.

III Regionalny

Utworzono dnia 27.11.2019, 09:30

Uwaga!

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 765

W poprzednim tygodniu: 1337

W tym miesiącu: 3919

W poprzednim miesiącu: 4540

Wszystkich: 97009