Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Na okrężnym w M-GOK Mordy

Utworzono dnia 26.11.2019

    23 listopada 2019 r. sala Teatralna Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach już po raz trzeci zgromadziła uczestników na III Regionalnym Przeglądzie Teatrów Obrzędowych. Tegoroczny przegląd odbywał się w ramach projektu Ocalić od zapomnienia, który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury  w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna.

W tym roku prezentowało się 5 Zespołów z Hołowna gmina Podedwórze, powiat Parczewski, woj. Lubelskie; Trzcińca gmina Skórzec, Wodyń powiat Siedlecki,  Woli Gułowskiej gmina Adamów, woj. lubelskie i Mordów powiat Siedlecki.

Zespoły prezentowały inscenizacje ludowe i obrzędowe z regionu Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny, przywiązując dużą wagę do ubioru, wystroju pomieszczeń czy tez gwary, za które były skrupulatnie oceniane.

W tegorocznej komisji zasiedli: przewodniczący - Paweł Warowny (folklorysta, etnolog, regionalista, instruktor i kierownik zespołów ludowych i obrzędowych). Na podstawie własnych badań terenowych i zebranych eksponatów odtworzył strój ludowy z okolic Ryk. Pomysłodawca i kierownik artystyczny Festiwalu Tradycji Ludowych. Dorota Filipowicz - muzykolog, polonista, logopeda, pracownik Muzeum Regionalnego w Siedlcach oraz Piotr Dorosz (etnomuzykolog, kompozytor, instrumentalista, założyciel i lider Kapeli Dorosza – zespołu odtwarzającego tradycje muzyczne wschodniego Mazowsza, grającego na autentycznych zabytkowych instrumentach), który to w 2016 r. otrzymał I nagrodę na 51 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Prowadzi badania i nagrania terenowe ostatnich przejawów tradycyjnego wiejskiego śpiewu i muzykowania w wielu regionach Polski. Wiedzę o polskiej muzyce tradycyjnej promuje poprzez prelekcje, artykuły w czasopismach czy audycjach radiowych.

Komisja przy ocenie występów brała pod uwagę: nawiązanie do tradycji ludowej Mazowsza i Podlasia, wierność tradycji regionalnej, wartości artystyczne i poznawcze prezentowanych spektakli oraz widowisk jak również ogólny wyraz artystyczny.

Mimo trudnej decyzji komisja postanowiła nagrodzić wszystkie zespoły przyznając jednogłośnie I miejsce - Zespołowi Obrzędowemu „Zawsze Razem” za przedstawienie  „OKRĘŻNE U SOŁTYSA”; II miejsce przyznano ex aequo Młynarzankom z Gminy Wodynie  za spektakl „Swatanie starej panny”, Zespołowi WICI  z Trzcińca za przedstawienie „A WYŚTA WYKRAKALI” i Zespołowi RUMENOK Z HOŁOWNA za inscenizację „PRZYJMOWANIE KSIĘDZA PO KOLĘDZIE”; III miejsce przyznano - Teatrowi Obrzędowemu „Podlasianki” za spektakl  pt. „ WIECZÓR ADWENTOWY”. Zespół Obrzędowy "Podlasianki" tworzą członkinie Zespołu Ludowego „Podlasianki”, które to w tym roku obchodzą swój Jubileusz 35-lecie twórczej pracy artystycznej.

Zespoły otrzymały nagrody finansowe o łącznej puli 2 500,00 zł, jak również pamiątkowe dyplomy i podziękowania za udział. Uczestnicy z uwagą wysłuchali rad i wskazówek komisji, które zapewne pomogą im w tworzeniu  przyszłych przedstawień. W stronę uczestników popłynęły również  gratulacje i podziękowania  za pracę i wysiłek jaki włożyli w inscenizacje.

Uwiecznieniem całego wydarzenia było zrobienie wspólnego zdjęcia, po czym wszyscy  zostali zaproszeni na ciepły posiłek i słodki poczęstunek.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Katolickie Radio Podlasie, Tygodnik Siedlecki, Kurier Podlaski, Podlasie 24.pl, Echo Katolickie.

III Regionalny

Utworzono dnia 27.11.2019, 09:30

Uwaga!

 


Zadanie „Modernizacja Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach – etap IV”, "Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Infrastruktura domów kultury”

 

 


SPONSOREM GŁÓWNYM DOŻYNEK 2019 w Mordach jestSPONSOR STRATEGICZNY XX JUBILEUSZOWEJ EDYCJI FESTYNU "SŁONECZNE LATO" 2019

 


 

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Grudzień 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Pogoda

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 151

W poprzednim tygodniu: 245

W tym miesiącu: 179

W poprzednim miesiącu: 920

Wszystkich: 55383