Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury - Mordy

MIEJSKO-GMINNE OBCHODY 233. ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA - FOTORELACJA

Utworzono dnia 24.04.2024

MIEJSKO-GMINNE OBCHODY 233. ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA 

W dniu dzisiejszym tj. 03.05.2024 r. obchodziliśmy 233. Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 

Uroczysta msza święta w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Mordach pod przewodnictwem proboszcza Ks. Karola Klewka podkreśliła duchowy aspekt obchodów, łącząc refleksję religijną ze świętem narodowym, gromadząc wiernych w poczuciu wspólnoty i jedności. Uroczystą oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta OSP w Mordach. 

Po mszy świętej wszyscy zgromadzeni udali się do siedziby Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury na akademię patriotyczną przygotowaną przez uczniów i nauczycieli Zespołu Oświatowego w Mordach.

Na początku głos zabrał Burmistrz Elekt Miasta i Gminy Mordy Łukasz Albin Wawryniuk, który przybliżył historię Konstytucji 3 Maja.

Obchody trzeciomajowe pełnią wielką rolę w podtrzymywaniu tradycji i wzmacnianiu wartości narodowych naszej społeczności.

 

 

Narodowe Święto Uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja To dla Polaków jedna z najważniejszych dat w roku, doskonała okazja do wspólnego świętowania. W 1791r.  w Sali Senatorskiej, na Zamku Królewskim w Warszawie uchwalono bowiem jeden z najważniejszych w polskiej historii dokumentów. Pierwsza w Europie, a druga na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.)  Konstytucja była prawdziwym ewenementem politycznym, a zarazem desperacką próbą wydobycia państwa z głębokiego kryzysu. Choć zawarta w niej światła koncepcja reformy państwa nie została wprowadzona w praktyce z uwagi na działania sąsiadujących mocarstw. Konstytucja 3 Maja niosła gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia. Była dokumentem stanowiącym dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych. Ustawa rządowa do dziś pozostaje jednym z najbardziej ważnych i wzniosłych symboli dążeń Polaków do życia w wolnym i suwerennym kraju.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Miasta i Gminy Mordy do uczestnictwa w obchodach 233. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 

MIEJSKO-GMINNE OBCHODY 233. ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Utworzono dnia 04.06.2024, 11:52

Uwaga!

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 1430

W poprzednim tygodniu: 1349

W tym miesiącu: 4610

W poprzednim miesiącu: 6520

Wszystkich: 109299