Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury - Mordy

Numer specjalny 2013

 

Drodzy Czytelnicy,

dawna polszczyzna znacznie różniła się od współczesnego języka. Można się o tym przekonać, czytając najstarsze zachowane polskie teksty. Bogurodzica, Kazania świętokrzyskie, roty sądowe czy Legenda o św. Aleksym to tylko niektóre z nich. Rozwój ojczystej mowy pomagają śledzić późniejsze teksty średniowieczne, renesansowe, barokowe, utwory pisarzy oświecenia i epok późniejszych.

Polszczyzna skrywa wiele tajemnic. Ciągle się rozwija. Nasi przodkowie nie pozwolili, by nasz język ojczysty zanikł w okresie zaborów. Bądźmy im wdzięczni.

Cele programu Narodowego Centrum Kultury "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to przede wszystkim kształtowanie twóczych, odpowiedzialnych i świadomych postaw wobec języka polskiego, budowanie kompetencji językowych poprzez popularyzację wiedzy o języku polskim oraz doskonalenie sprawności w posługiwaniu się polszczyzną.

W numerze specjalnym "Kulturalnika" realizaujemy powyższe cele. Dowiedzą się tu Państwo między innymi skąd pochodzi pierwsze polskie zdanie, co Polacy sądzą o języku ojczystym, dlaczego gwary są naszym narodowym skarbem, jak poprawnie zapisywać skróty oraz jak możemy być manipulowani zabiegami językowymi.

Język ojczysty to nasz bezcenny skarb. Zatem wciąż go upiększajmy i ubogacajmy. Poznawajmy jego historię. Wpatrzmy się w polszczyznę.

 

Ku chwale polszczyzny!
W imieniu Redakcji
Łukasz A. Wawryniuk
Redaktor Naczelny

 

Wersja elektorniczna czasopisma dostępna poniżej.

 

ZAŁĄCZNIKI:

  • "Kulturalnik" nr specjalny 2013
    Utworzono dnia 20.02.2014, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych

    "Kulturalnik. Kwartalnik Kulturalny " - numer specjalny 2013

Uwaga!

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Zegar

Imieniny