Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Przygotowania naszych zespołów do XX Jubileuszowego Festynu "Słoneczne Lato"

Utworzono dnia 22.07.2019
Czcionka:

     Rok 2019 to rok wyjątkowy dla Miasta i gminy Mordy, dzieję się tak za sprawą imprezy, która zbliża się już wielkim krokami. Dnia  28.07.2019 r. odbędzie się, bowiem XX jubileuszowy Festyn Słoneczne Lato w Mordach. Z tej okazji zespoły działające przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach, czyli: Zespól Wokalny „Złote Kłosy” oraz Zespół Ludowy „Krzymoszowianki” i Zespół Ludowy Podlasianki i Duet „Dwa ziarna” spotykają się ze swoimi akompaniatorami. Bardzo aktywnie dobierają oraz ćwiczą swój repertuar, tak, aby zaprezentować mieszkańcom i przybyłym gościom swoje interpretacje tych bardzieji tych mniej znanych utworów podczas tegorocznej imprezy. Choć każdy
z naszych wykonawców ma już obycie ze sceną i sukcesy to podczas tak ważnej imprezy chcą pokazać się z jak najlepszej strony.  W próbach uczestniczyli również pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, dopingując i wspomagając dobrą radą członków zespołów.

    Krzymoszowianki - Śpiewanie to ich pasja. Kalendarz zespołu, zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim, pęka w szwach. Kluczem do sukcesu Krzymoszowianek jest ich repertuar. Śpiewają o tym, czym żyją. W swych utworach przekazuje wiele mądrości ludowych. Śpiewają o życiu, miłości do Boga i ludzi, przyrodzie, trudzie pracy rolnika, o samotności. Zespół ma na swoim koncie ponad 90 występów na ternie powiatów: siedleckiego, łosickiego i bialskiego, sokołowskiego, węgrowskiego. Zespół prowadzony jest obecnie przez Konrada Górzyńskiego.

    Zespół Wokalny „Złote Kłosy” działa od 2008 roku w Wyczółkach z inicjatywy pani Krystyny Zacharczuk. Zespół początkowo występował głównie na imprezach lokalnych. Od 2012 r. coraz częściej zaczął uczestniczyć w licznych konkursach, przeglądach i festiwalach. Od czerwca 2015 r. zespół zyskał nowe stroje oraz nową nazwę, która funkcjonuje do dziś. W 2018 r. Zespół obchodził 10 lat istnienia, z tej okazji Zespół wydał płytę.

    Zespół Ludowy „Podlasianki” w, tym roku Zespół obchodzi swoje 35-lecie. Jego założycielką jest Irena Ostaszyk, poetka i animatorka kultury. Z roku na rok Podlasianki zdobywają bardziej prestiżowe nagrody, m.in. II miejsce podczas XIX prezentacji Ludowych Zwyczajów i Potraw Ostatkowych „Kusaki” w Siedlcach, III miejsce w kategorii zespoły śpiewacze podczas XI Mazowieckiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Mińsku.  W 2016 r. Zespół zajął II miejsce w kategorii zespoły ludowe podczas I Przeglądu Pieśni Patriotycznej „Śpiewam Ci Polsko”.  Zespól Ludowy „PODLASIANKI” to zespół z bogatą tradycją, który próbuje podtrzymywać lokalny dorobek muzyczny. Przewodniczącą jest pani Krystyna Noszczak- artystka i twórca ludowy, prywatnie bardzo miła i ciepła osoba. Zespołowi akompaniuje obecnie Konrad Górzyński.

    Duet „Dwa Ziarna” – to małżeństwo, które, na co dzień występuje z Zespołem Wokalnym Złote Kłosy –Lilianna B. Bielak oraz Stanisław Bielak. Po raz pierwszy wystąpili w XII Mazowieckim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów „Węgrowskie Barwy Jesieni” w 2017 r., gdzie zdobywali wyróżnienie w kategorii soliści i duety.  Oficjalnie debiut pod nazwą Dwa Ziarna mieli jednak podczas VII Gminnego Dnia Kobiet i II Gminnego Dnia Mężczyzn w Mordach w 2018 r. Duetowi akompaniuje instruktor Patryk Kamiński.

    Początek lipca to nie tylko intensywne próby występujących na Festynie Zespołów, to także spotkania Kół Seniora. Do tej pory odbyły się one w Krzymoszach, Czepielinie, Wyczółkach, Radzikowie oraz Mordach. Podczas tych spotkań gościliśmy Sekretarza Miasta i Gminy Mordy-Mirosława Łukowskiego. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. o sytuacji Pałacu w Mordach, członkowie Kół wraz z bliskimi zostali zaproszeni na XX Festyn. Poruszane były kwestie organizacyjne i problemy lokalne. Oglądaliśmy zdjęcia z ostatnich wyjazdów edukacyjno-kulturalnych oraz występów w Ziołowym Zakątku, o czym można przeczytać w odrębnych artykułach.  Solenizantom został odśpiewany 100 lat i wręczone kartki imieninowe z życzeniami. Bardzo cieszymy się, że seniorzy wciąż chętnie uczestniczą w tego typu spotkaniach.

 

 

 

Uwaga!Zadanie „Modernizacja Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach – etap IV”, "Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Infrastruktura domów kultury”SPONSOR STRATEGICZNY XX JUBILEUSZOWEJ EDYCJI FESTYNU "SŁONECZNE LATO" 2019


W 2018 r. Fundacja ENEA przeznaczyła darowiznę w wysokości 20.000 zł dla Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach  na zakup sprzętu  nagłośnieniowo-wizualnego


Pogoda

Zegar

Kalendarium

Sierpień 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 30

W poprzednim tygodniu: 149

W tym miesiącu: 490

W poprzednim miesiącu: 1792

Wszystkich: 51840