Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Jarmark na Kazimierza 2019 - relacja

Utworzono dnia 08.03.2019
Czcionka:

Przedmioty codziennego użytku, dekoracje wielkanocne, kosze wiklinowe, kwiaty, chusty, rękodzieło czy żywność tradycyjną – to tylko niektóre z rzeczy, jakie można było kupić podczas tegorocznego Jarmarku na Kazimierza w Mordach. Zgodnie z dawną tradycją odbywa się on zawsze w pierwszy czwartek po dniu św. Kazimierza. W tym roku miał on miejsce 7 marca.

Jarmark oficjalnie otworzył burmistrz Mordów, Jan Ługowski wraz z Grażyną Drabarek – przewodniczącą komisji oświaty, zdrowia, kultury i porządku publicznego Rady Miejskiej w Mordach oraz Mirosławem Romanowskim – przewodniczącym komisji finansów i budżetu oraz spraw gospodarczych Rady Miejskiej w Mordach. Historia Jarmarku na Kazimierza sięga jeszcze XVII w., gdy król Jan Kazimierz nadał miastu Mordy przywilej jego organizowania. Kiedyś w Mordach odbywało się rocznie 5 jarmarków. Do czasów obecnych pozostał tylko jeden. Przed wojną sława Jarmarku na Kazimierza była tak duża, że zjeżdżali się na niego kupcy z Siemiatycz, Drohiczyna, Sokołowa Podlaskiego, Łukowa, Siedlec, a nawet z Mińska Mazowieckiego. W tamtych czasach była najsłynniejszy i największy. Choć dziś jarmark ten nie jest tak wielki jak kiedyś, to nadal można odczuć jego wyjątkowy klimat wywołany nadchodzącą wiosną, kramami, dużym zjazdem kupców i okolicznych mieszkańców. Impreza od wielu lat odbywa się na placu przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach. Tak też było tym razem.

Zjazd artystów i nie tylko…   
Jak co roku, nie zabrakło stoisk rękodzielniczych i artystów ludowych. W tym roku przyjechali artyści z Mazowsza, Podlasia i północnej Lubelszczyzny: mistrz tkactwa Magdalena Papakul, Krystyna H. Noszczak, Irena Łukasiuk, Monika Gos, Jadwiga Bąbol, Genowefa Sobczyk, Władysława Dąbrowska. Artyści sprzedawali wyroby koronkarskie, kwiaty z bibuły, prace szydełkowe, ręcznie robione lalki – tzw. „babuszki”, wycinanki czy palmy wielkanocne. Z kolei w namiotach targowych sprzedawcy zachęcali do kupna m. in. miodów, produktów spożywczych wykonanych według tradycyjnych receptur, owoców i warzyw, ubrań, zboża czy przedmiotów codziennego użytku.

W części artystycznej wystąpili: Orkiestra Dęta OSP Mordy zespoły ludowe: „Podlasianki” i „Krzymoszowianki”, zespół wokalny „Złote Kłosy”, duet „Dwa Ziarna”. Na scenie zaprezentowała się także w piosenkach kabaretowych Władysława Dąbrowska. Sporą publiczność przyciągnęli także specjalni goście imprezy – Grupa Śpiewacza „Chodów” oraz zespół wokalny Klubu Seniora „Jesień” z Siemiatycz.

Rys historyczny jarmarku przygotowany przez Krzysztofa Daniluka prezentowała w kilku odsłonach młodzież z Zespołu Oświatowego w Mordach: Izabela Sarnowiec oraz Kacper Romanowski. Wydarzeniu towarzyszyła także loteria fantowa zorganizowana przez miejscową bibliotekę publiczną. Zebrane w ten sposób pieniądze będą przeznaczone na zakup nowości książkowych. Jak co roku, dla uczestników jarmarku nie zabrakło gorącej grochówki.

Organizatorami jarmarku w tym roku byli: Burmistrz Miasta i Gminy Mordy, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Ireny Ostaszyk w Mordach, Zespół Oświatowy w Mordach oraz Zakład Gospodarki Komunalnej w Mordach. Patronat medialny sprawowali: Katolickie Radio Podlasie, Regionalny Portal Informacyjny podlasie24.pl, „Tygodnik Siedlecki”, „Echo Katolickie”, „Życie Siedleckie” oraz „Kurier Podlaski”. Obecna była także Telewizja Polska. Głównymi sponsorami jarmarku byli: Zakład Mięsny „Wierzejki”, piekarnia TRADYCYJNA Sławomir Goś, piekarnia JAN w Mordach, LEWIATAN – market w Mordach – Zdzisław Szczygielski, sołtys wsi Ptaszki Artur Hodun, sołtys wsi Czołomyje Zygmunt Domański oraz sklep DELIKATESY – Grażyna Konasiuk – Mordy.

O tegorocznym jarmarku czytaj także na: tygodniksiedlecki.com, podlasie24.pl, a także oglądaj na TVP WARSZAWA.


Gościnnie wystąpiła m. in. Grupa Śpiewacza CHODÓW (fot. M-GOK Mordy)

 

Jarmark na Kazimierza 2019

Utworzono dnia 09.03.2019, 16:15

Jarmark na Kazimierza (7 marca 2019 r.) - fot. M-GOK Mordy

Uwaga!Zadanie „Modernizacja Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach – etap IV”, "Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Infrastruktura domów kultury”SPONSOR STRATEGICZNY XX JUBILEUSZOWEJ EDYCJI FESTYNU "SŁONECZNE LATO" 2019


W 2018 r. Fundacja ENEA przeznaczyła darowiznę w wysokości 20.000 zł dla Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach  na zakup sprzętu  nagłośnieniowo-wizualnego


Pogoda

Zegar

Kalendarium

Sierpień 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 30

W poprzednim tygodniu: 149

W tym miesiącu: 490

W poprzednim miesiącu: 1792

Wszystkich: 51840