Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury - Mordy

Sekrety muzeów

Utworzono dnia 21.11.2012

Sekrety muzeów

Nastała jesień. Wydawałoby się, że czas na podróżowanie już minął. Nic bardziej mylnego. Listopad został ogłoszony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego miesiącem bezpłatnych wejść do muzeów. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury skorzystał z tej możliwości i zorganizował wycieczkę do Warszawy.

Członkowie Kół Seniora z Radzikowa, Krzymosz, Czepielina, Klimontów i Wyczółek mglistym porankiem wybrali się na wyprawę do Zamku Królewskiego i do Pałacu w Wilanowie. Choć musieliśmy wyruszyć wczesnym rankiem, humory dopisywały. To kolejna wycieczka naszych seniorów, więc grupa była bardzo zintegrowana. W Zamku zostaliśmy podzieleni na trzy grupy. Każda z nich miała swojego przewodnika, a każdy uczestnik otrzymał zestaw słuchawkowy. Jak się okazało, pewna część osób była po raz pierwszy w tym miejscu. Oczarowani wnętrzem seniorzy nie mogli nadziwić się bogactwu i wystrojowi. Następnym punktem wyprawy był Pałac w Wilanowie. Został on wzniesiony w stylu barokowym pod koniec XVII wieku przez króla Jana III Sobieskiego. Tu również zostaliśmy podzieleni na grupy. Przewodnik oprowadzający po obiekcie seniorów ogromną wiedzą i potencjałem. Spotkanie w Wilanowie trwało ponad dwie godziny. Czas ten wykorzystany w pełni i ciekawie sprawił, że zanim się obejrzeliśmy, na dworze spowiła noc.

Na zakończenie wycieczki w drodze powrotnej odwiedziliśmy jeszcze Centrum Opatrzności Bożej. Idea budowy Świątyni sięga czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wzniesienie Świątyni Opatrzności Bożej uchwalili w 1791 roku posłowie Sejmu Czteroletniego. Z inicjatywą powrotu do idei wzniesienia Świątyni wystąpił Prymas Polski Ks. Józef Kardynał Glemp. W uchwale powziętej z okazji 200-lecia Konstytucji 3 Maja, Komisja Konstytucyjna Senatu RP potwierdziła aktualność złożonego niegdyś ślubu. 13 czerwca 1999 r. Ojciec Święty Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny pod budowę Świątyni. Do realizacji wybrano projekt pracowni architektonicznej Szymborskich. W dniu 2 maja 2002 r. odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego przez Jego Eminencję Józefa Kardynała Glempa, Prymasa Polski z udziałem Jego Eminencji Franciszka Kardynała Macharskiego - Legata Papieskiego, Episkopatu Polski, Prezydenta RP oraz licznych znamienitych osobistości. Podczas uroczystości jako dar ołtarza został złożony różaniec wykonany z kul armatnich. Wieńczy go Krzyż Warszawski, który kiedyś stał w kaplicy zamkowej.

 

mig

Sekrety muzeów

Utworzono dnia 09.04.2014, 10:42

Uwaga!

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Zegar

Imieniny